Search
Preporučeni recepti
Kiselica HR
Predjeli
U Baranji žive različite etničke skupine. Na njihov razvoj su istovremeno utjecali povijesni događaji i karakter krajolika. Geografska obilježja određuju zanimanja žitelja unutar jedne regije. Prirodno blago i datosti su tijekom vremena rezultirali različita djelovanja, obrti, te se oblikovalo različito gospodarenje.
Mađarsko stanovništvo naše županije može se podijeliti u 10 skupina na temelju sklapanja brakova, vjere, materijalne kulture, ishrane, narodne nošnje, tkanja i veza, te običaja. Na raznolikom krajoliku Baranje, zajedno s autohtonih mađarskim narodom živi nekoliko etničkih skupina. Rezultat je to povijesnog procesa od doba okupacije turaka i nadalje.
U XVI. stoljeću, s područja Balkana, u nekoliko valova su se doseljavali pravoslavni Srbi, a katolički su se Hrvati (Sokci, Bošnjaci) naselili u Baranju u XVII. stoljeću. Srbi danas brojčano predstavljaju najmanju skupinu. Tijekom turske okupacije depopulizirana područja, na prekretnici XVII. i XVIII. stoljeća, posredstvom svjetovnih i crkvenih zemljoposjednika naseljena su njemačkim stanovništvom, koje se uglavnom nastanilo u Podunavlju. Novi doseljenici, koristeći mogućnost slobodnog kretanja, preselili su se na druge dijelove županije. Stoga se oni jezično i običajno strogo ne mogu odijeliti. Sekelji iz Bukovine i Čango iz Moldavije su stigli na područje naše županije nakon iseljivanja njemačkog stanovništva 1946-47. Sekelji iz Bukovine naselili su Sombereken, Palotabozsok, Véménd, Szekelyszabar i Himesháza, a doseljenici iz Moldavije Egyházaskozár, Szárász, Mekényes. Njihova narodna kultura čuva mnoge stare značajke.
-
Skupina GeresdhátaSaznajte više »
Geografski karakter krajolika je dolinama ispresjecano pobrde. Sela gdje žive katolički Mađari skupa s etničkim manjinama su : Nagypall, Erzsébet, Kékesd, Szellő, Geresd, Lánycsók, Dunaszekcső, Báta, Dunafalva i Szebény. Stanovništvo je u mnogome slično grupi Sárköza, pa tako i po narodnoj nošnji.
Bogatstvo narodnih plesova i pjesama ih karakterizira. Održavaju veze sa katoličkim stanovništvom sela Istočnog Mečeka. Nijemci žive u ovoj regiji od XVIII. stoljeća. Oni su također katolici. Karakteristična arhitektura naselja razvila se u drugoj polovici XIX.stoljeća – stupasti, dugi trijem, gospodarske zgrade i velike ciglene štale. U svakodnevnom životu Dunaszekcsőa i Bate važnu je ulogu igrao ribolov. U ta dva naselja konzumiralo se mnogo vrsti ribljih jela. Poznati su bili razni načini konzerviranja ribe. -
Baranjski Trokut (Baranja)Saznajte više »
-
SlavonijaSaznajte više »
-
Skupina BaranyazúgaSaznajte više »
Ovu skupinu sačinjava mađarsko stanovništvo četiriju naselja, a to su Alsómocsolád, Mágocs, Csikóstöttös i Kaposszekcső, nalaze se na sjevernom dijelu Hegyháta. Sa stanovnicima okolnih sela nisu sklapali brakove. U XVIII. i XIX. stoljeću žive skupa s njemačkom etničkom skupinom. Glavno zanimanje stanovništva je poljodjelstvo. Jedan se dio Nijemaca u Mágocsu bavio lončarstvom i izradom peći.
-
Skupina SárközSaznajte više »
Baranjsko županijski Sárköz bio je prekriven prostranim šumama, a njihovim krčenjem dobiveno područje koristilo se za zemljoradnju i stočarstvo. Na južnim padinama Mecseka značajno je bilo vinogradarstvo i proizvodnja voća. Autohtono stanovništvo Sárköza, preživjelo tursku okupaciju, nastanilo se u sljedećim naseljima Baranye: Pécsvárad, Zengővárkony, Nagypall, Belvárdgyula, Babarc i Mohač. U više sela, danas čine samo mali dio stanovništva. Zajedno sa selima Sárköza u Županiji Tolna - Őcsény , Decs , Sárpilis, Alsónyék, Bata i Váralja - ostaci su samo nekadašnjeg
jedinstvenog, reformatskog mađarskog bloka. I danas je čvrsta rodbinska i bračna veza između
Baranjskog i Tolnajskog Sárköza. Sela su se oblikovala u dolini, nekoliko tipičnih seljačkih kuća s trijemom i danas su vidljive.
Mađari reformatske vjere u Mohaču živjeli u odvojenom kvartu na južnom dijelu grada. Zengővárkony je najznačajnije baranjsko naselje po narodnim običajima.
Ranije su uglavnom u Pecsvaradu djelovali obrtnici kraja, među ostalim lončari, klesari, krznari, klobučari, drvostrugači, prelci vune itd..
U Mohaču i okolici živi značajni dio hrvatske katoličke etničke skupine (Šokci). Najznačajniji običaj u njih su poklade, pokapanje zime pod maskama, pohod bušara. Nijemci i Srbi su u manjem broju u Mohaču. -
Skupina HegyhátaSaznajte više »
Hegyhátom se zove prostor od brda Mecsek do rijeke Kapos. Na zapadu se graniči pobrđem Zselic. Stanovnici su rimokatolički Mađari. Nastanjeni su u 35 sela.
Glavna grana gospodarenja je zemljoradnja. Na utjecaj kasnije doseljenih Nijemaca se razvilo i stočarstvo. U drugoj polovici stoljeća, mnogi su se bavila prijevozom robe, vozili su robu trgovaca sve do Budimpešte, Székesfehérvára. Značajan je uzgoj konoplje. Žene su se bavile tkanjem i predenjem. Bivše tradicionalne stambene zgrade gradili su s pećima, s otvorenim dimnjacima a prekrivali su ih slamom. Imaju bogate običaje. Najvažniji su momačka opjevanja događaja, a kod djevojaka izbor kume. Između Božića i Nove godine muškarci dobi od 14 do 25 godina lančnim štapom su obilazili kuće, pjevajući pozdravljali domaćine i iskazivali im dobre želje.
Zauzvrat su dobivali krvavice, kobasice, slaninu i novac.
Njemačko stanovništvo regije bavilo se poljoprivredom i obrtništvom. Hegyhát je imao mnogo tkalaca, kovača i tesara. Značajna je kod njemačkih doseljenika izrada keramičkih predmeta. Lončari i pećari su radili u Kisvaszaru, svojim su proizvodima zadovoljavali potrebe regije. -
Skupina DrávaszögaSaznajte više »
Dunavom i Dravom ograničen prostor je Dravaszög, koji se proteže dijelom do Ormánsága, i do središnjeg dijela Baranjskog pobrđa. Unutarnji Drávaszög, poznat kao Baranjski trokut, nakon Ugovora u Trianonu je oduzet Mađarskoj. Jedinstveno etnografsko obilježje mađarske skupine unatoč podijeljenosti u nekim crtama se održalo. Karakter zanimanja, narodne nošnje, način života stanovništva oko Siklósa, zvani Vanjski Drávaszög, u mnogome je sličan Unutarnjem Drávaszögu. Skupini Drávaszöga pripada 34 sela.
Tijekom povijesti ova etnička skupina bila je rasprostranjena na većem području.bivše Osječko-budimske vojne ceste, na mjesto isčeznutog stanovništva, naseljena je Nijemaci i Hrvati, a nakon protjerivanja Turaka na kraju XVII. stoljeća nastanjeni su Mađari reformatske vjere s Kiskunsága. Ruralno stanovništvo je izričito reformatske vjere. Broj djece, kao i u Ormánságu, je najčešće jedno. Mađari Drávaszöga bavili su se ribolovom, zemljoradnjom, stočarstvom i vinogradarstvom. Značajno je vinogradarstvo i vrtlarstvo u okolini Siklósa.
Tradicionalna jela nisu raznolika. Općenito se uzgaja i koristi crvena paprika, kao i razna voća i povrća. -
Skupina Kelet-Mecsekalja (Istočno podnožje Mečeka)Saznajte više »
U ovu se skupinu ubrajaju sela oblikovana u dolinama Istočnog Mečeka i južno na pobrđu
Neka od njih pripadaju administrativnom području Pečuha kao Mecsekszabolcs, Pecsszabolcs, Somogy, Vasas i Hird. Ostala sela su Hosszúhetény, Martonfa, Bogád (Püspökbogád), Romonya, Kozármisleny, Pereked, Berkesd, Szilágy, Ellend, i malo udaljenije na jug Egerág, te Kisherend.
Čisto mađarska sela, useljavanjem Nijemaca su nestala. Svi su bili katolici, ali brakovi su se sklapali samo unutar vlastite etničke skupine. Bavili su se pastirstvom, poljodjelstvom i šumarstvom, a kasnije se zaposlili u ugljenokopima i industriji. Nijemci su se bavili obrtništvom koristeći resurse istočnog podnožja Mečeka. Mnogo je zidara, tesara, kolara, klesara i strugara, bačvara, lončara, izrađivača klompi i drvenih alata radilo ovdje. Svojom su robom odlazili i na udaljena tržišta.
Većina je obrtnika radilo u Pécsváradu i Mecseknádasdu. Građanština se kod njemačkih obrtničkih obitelji rano javlja, naglašeno u nošnji i u načinu života. Na prijelazu stoljeća mnogi od njih su mijenjali zanimanje i odlazili u grad raditi. Drugi dio mještana radio je u šumi, živio od vinogradarstva i gospodarenja. U Mecseknádasdu je do 1890., do epidemije filoksere vinogradarstvo bilo vrlo značajno. -
Skupina središnje BaranjeSaznajte više »
Podrazumijeva središnji dio županije, 47 sela na Srednje baranjskom pobrđu, u dolini Okor i na zapadnom dijelu podnožja Meček.
Naglašene etnografske karakteristike nemaju, niti u narodnoj nošnji, niti u običajima. Posebni su po vjeri. To je katolička skupina, a južno od njih na Ormansagu i zapadno na Szigetvidéku žive protestanti. Istočno se graniče bošnjačkim i njemački zajednicama. Bošnjaci se u okolici Pečuha ističu po jedinstveno bogatoj kulturi tkanja i narodnoj nošnji. -
Skupina OrmánságaSaznajte više »
Ormánság se nalazi se južnom dijelu županije Baranje, uz Dravu i Fekete-víz (Crnu vodu). Žitelji ovog kraja su reformatske vjere. Značajna sela Ormánsága su Šejin (Sellye), Kákics, Csányoszró, Vajslo (Vajszló), Szaporca, Drávapalkonya. Osim navedenih još 36 mađarskih sela pripada ovamo.
Naziv područja Ormánság, potječe od riječi šuma. Druga inačica podrijetla naziva je brdo, prostor koji se izdiže iz vode. Nekoć je, na nereguliranom području Drave i Crne vode, Ormánság prekrivala velika šuma hrasta.
Stanovništvo se bavilo uglavnom ribolovom, lovom, skupljanjem, te stočarstvom. Svinje su hranili žirom, a goveda napasali na šumskim proplancima. Vodene ptice, kune i druge divljači lovili su posebnim zamkama. Regulacijom voda i krčenjem šuma je porastao prostor obradivog zemljišta. Uzgajala se heljda i proso, a mjestimice konoplja i lan.
Nekadašnja središta obrtništva u Ormánságu su Vajslo i Šejin. U ovim mjestima su djelovali čizmari, krojači, krojači kabanica, lončari, kovači, remenari i licitari.
Tradicionalna, pučka arhitektura Ormánsága je prilagođena krajoliku. Kuće su izgrađene na drvenom postolju, s pletenim zidom, ožbukane blatom, pokrivene slamom, rijetko trskom ili rogozom. Stara kuća je jednodjelna, istovremeno se koristila i za boravak i kao kuhinja. Kuhinja se zvala i "ugljen kuća" jer se dim iz prostorije bez dimnjaka, slobodno širio, kovitlao.
"Ugljen-kući" su kasnije dogradili sobu koja je imala peć, a u sobu se moglo ući s trijema. Pored otvorenog ognjišta i peći, obvezni je dio "ugljen kuće" i "puplika" ili "burétó", pećnica oblika zvona, u kojoj se pekao kruh kao lepinja ili pogača. Prema tradiciji nise ispekao samo kruh nego i meso, svinjetina, piletina, pečena guska. Kuhinjski uređaji uključuju bezbroj alata izrađenih od prirodnih materijala (zdjele od tikve, posude za mjerenje, soljenke, posude za pohranjivanje jaja, posude od kore, drveni tanjuri i žlice).
U peći se nisu pekli samo kruh i peciva, nego se sušilo i voće, konoplja, lan.
Tipična jela Ormánsága su pečeni puževi, pečena jaja divljih ptica. Kupus je omiljen u Podravini. Pripremali su ga različito, kao juhu, pirjali mesom i kašom. Pored rijeka kupus su pripremali s ribom, a punjeni kupus, sarmu su jeli za blagdane. Kajgana se pripremala s mnogo brašna, a jaja su se jela i prženom slaninom. Kukuruzni žganci su se pripremali tako, da su kukuruzno brašno skuhali u slanoj vodi i prelili s mašću pomiješanim kiselim vrhnjem.
Ribu su među ostalim konzervirali na dimu kuhinje, očisćenu i razrezanu popola. Na ribarskim salašima očišćenu ribu su pekli na žaru, nataknutu na štap zaboden u zemlju. Često su jeli juhu od luka, i juhu pripremljenu od surutke. Tipična je bila juha s vezanim okruglicama (razvaljano tijesto se izrezalo na četverokute, na njih su složili svježi kravlji sir i prženi luk, zatim vezali krajeve četverokuta i u masnoj vodi iskuhali). Svečana hrana su bili kuhani pereci Lokalnim specijalitetom se smatraju bijele mesne krvavice i kobasica od pluća.(bijela mesna krvavica se priprema: prosijano se kukuruzno brašno namoči i nadjene u bijelo crijevo, (nadjev pored kukuruznog brašna sadrži i mesa). Bijelu mesnu krvavicu treba kuhati više sati, kako bi se kukuruz skuhao. Jela se pečena. U kipuću vodu, u kojoj se kuhala krvavica i slanina stavljali su toplo kamenje. -
Skupina SzigetvidékaSaznajte više »
Prostor oko Szigetvára, obuhvaća jugozapadni dio naše županije, nekada je pripadao županiji Somogy. Baranji je priključen 1950-ih godina. Po etničkom sastavu u regiji žive uglavnom Mađari i Nijemci. 33 mađarska sela pripada ovamo. Mađarsko stanovništvo, kao i na Ormánságu, rano je preuzelo
reformatsku vjeru. Njemačko je stanovništvo naseljeno u XVIII. i XIX. stoljeću. Oni su katolici. Jedan dio prostorno pripada Zselicu. Nekada močvarni kraj, šumama i proplancima čini ga sličnim Ormánságu. Stanovništvo se bavilo poljodjelstvom i stočarstvom. Ispaša goveda i svinja vršila se tradicionalno na šumskim proplancima.
Nijemci Zselica su u prošlom stoljeću izrađivali drveni ugljen i staklo. Stanovništvo je Szigetvidéka na razne načine obrađivalo drvo. U drugoj polovici prošlog stoljeća, izrađivali su drvene obruče za bačve ne samo za potrebe uže okolice, već su ih prodavali i na udaljenijim područjima, na drugoj strani Dunava.
Osnovna sirovina pučke arhitekture je bilo drvo. Ovdje su, također, građene kuće na drvenom postolju.
Raznovrsne, ručno tkane tkanine su rađene od pamuka i konoplje. Koristile su se uglavnom u kućanstvima.
U kuhinji je stajala četvorokutna peć, a peć u sobi se iz kuhinje mogla ložiti. Tipično jelo je mesna krvavica s brašnom i "bubota" (od krušnog tijesta konzervirano pecivo). Ovo je samo na ovom kraju poznato. -
Skupina VölgységaSaznajte više »
Völgység je naziv za dolinu u Istočnom Mečeku, koja se prostire u pravcu sjever istok, na teritoriju županije Tolna napuštajući planinski kraj proširiva se. Baranjski dio Völgységa sačinjavaju sela Magyaregregy, Kárász, Vékény i Szászvár. Pored Mađara ima nešto i njemačkog življa. Prostor je bio prekriven šumom, zato je velik dio stanovništva bio zaposlen u šumarstvu.
Na slobodno obradivom području dominiralo je voćarstvo, sušilo se mnogo voća. I svježe, i sušeno voće prodano je na tržnicama Pečuha i Komlóa. Poljodjelsvom su se bavili samo na istočnom, širem dijelu doline. Kasnije se stanovništvo zapošljavalo u ugljenokopima Mecseka, Komlóa i Szászvára. U prvoj polovici stoljeća ( XX.) u Szászváru i Magyaregregyu djelovalo je i više lončara.